سرمایه گذاری و تولید در حوزه انرژی پایدار لازمه توسعه پایداردر شهرستان بجستان است.

 

برای توسعه  همیشه نیاز به امنیت و نیروی کار سالم و توانا است که در یک برنامه کلی نگر بخوبی تنظیم شده باشند و هر بخش سرمایه و نیروکار در فضای همراه با امنیت مسیر توسعه و مبارزه با کمبود ها و چالش ها را بپیمایند.

یکی از مهمترین نیاز های اولیه توسعه، منبع انرژی برای چرخاندن چرخ توسعه است و اگر بخواهیم توسعه ای پایدارداشته باشیم که درآمدی پایدار حاصل آن باشد، متعاقبا منبع انرژی چرخ توسعه هم باید جز انرژی های پایدار و مدل کسب و کار همگون با توسعه پایدار باشد.

شهر قدیمی و مظلوم بجستان امروز برای توسعه خود نیاز به منبع انرژی پایدار دارد. سال هاست که در زمینه راه اندازی خطوط تولیدی در شهرستان صحبت هایی انجام می شود و همچنین دوبار اقدام برای احداث نیروگاه گازی ۲۵ مگا واتی گازی و بادی در منطقه درسالهای گذشته انجام گرفته است که به ثمر نرسیده است.

اما آنچه مهم است بررسی وضعیت اولیه شهر از حیث انرژی الکتریکال و پتانسیل های موجود در شهرستان است که باید مورد توجه قرارگیرد.

بجستان جز مناطق دور از نیروگاه های تولید برق است که به همین دلیل دارای نوسانات برق و افت ولتاژ می باشد که برای توسعه این شهر این مشکل باید رفع گردد.

در اواسط دهه ۸۰ شمسی در شهرک صنعتی بجستان کلنگ نیروگاه ۲۵ مگا واتی تولید پراکنده با حضور وزیر وقت نیرو و نماینده وقت (مهندس فتاح ، دکتر مدنی) به زمین خورد که در آن زمان که من دانشجوی رشته برق بودم هم بسیار شیرین و امید بخش و هم کمی عجیب بود چون ظرفیت ۲۵ مگا وات را زیاد می دانستم اما با امید به آینده بجستان آن را قابل حل می دانستم

اما متاسفانه دولت وقت کمک های مالی را پرداخت نکرد و مجموعه مهندسی پیش قدم این کار هم پیگیر امور بصورت جدی نشد.

بعد از چند سال  و اواخر دهه ۸۰ زمزمه احداث نیروگاه بادی به گوش رسید که باز جای تعجب آن برای من بسیار بیشتر از مرحله اول و نیروگاه ۲۵ مگا واتی بود چون با تجربه ای که در چند سال کار کردن و تحقیق و مذاکرات علمی با متخصصان داخلی و خارجی پیدا کرده بودم، می دانستم بجستان پتانسیل بالای نیروگاهی در زمینه انرژی بادی ندارد و نقاطی به مراتب بهتر چون خواف، تایباد، بینالود و قسمتی از سبزوار در استان وجود دارند و ازآنجا که هزینه احداث نیروگاه بادی بسیار بالاست اخطارهای خود را به بعضی دلسوزان دادم و با معاونت مشارکت های غیر دولتی سانا جلسه ای گذاشتم و بر من مشخص شد که ایشان بشدت مخالف هدر دادن این سرمایه به این صورت هستند چرا که بازگشت سرمایه خوبی برای این پروژه متصور نبودند.

 

می بینیم که بیش از یک دهه در بحث انرژی الکتریکال تلاش کرده ایم اما تلاش ها علمی نبوده و متاسفانه کمک های بالا دستی وجود نداشته است و باید دراین راه و در این زمان سریع و کاملا علمی قدم برداشت چون توسعه شهری نیاز به انرژی دارد و نمی توان زمان را به بهانه های که چون در بجستان چنین مدیریتی وجود ندارد با طرح های خیلی کوچک خودمان را اول شروع کنیم، هدر داد چون زیرساخت مناسب باعث تغییر نگاه ها  وبرنامه ها به سمت یک شهر می شود.

اما قبل از اقدام باید بدانیم پتانسیل شهرستان بجستان در خصوص تولید انرژی چیست؟!!

بصورت خلاصه پتانسیل بجستان در دو حوزه نیروگاه های گازی تولید پراکنده کمتر از ۷ مگا وات و خورشیدی بسیار مناسب است.

 

که از جمله فواید آن بشرح ذیل است :

-كاهش نياز به افزايش ظرفيت برق شبكه

-احداث و بهره‌برداري بسيار آسان و سريع

-صرفه‌جويي زياد در مصرف انرژي

-کاهش تلفات و آزادسازی ظرفیت خطوط انتقال انرژی

-بهبود پروفیل ولتاژ

-پیک سایی

-امكان استفاده از منابع انرژي اوليه متنوع مانند بيوگاز، گاز طبيعي و …

-صرفه‌جويي اقتصادي براي مصرف كننده نهايي

-افزايش امنيت تأمين انرژي براي مصرف كننده نهايي خصوصا درصنايع

-انتشار آلاينده‌هاي زيست محيطي پايين

.

 

نحوه سرمایه گذاری نیروگاهی

 در کشور ما ایران اگر چه مشکلاتی چون واقعی نبودن قیمت فروش انرژی برق به مشترک خانگی و غیره، سرمایه گذاری در زمینه تولید انرژی را با مشکلاتی روبرو کرده است اما بدلیل ارزان بودن گاز مصرفی در نیروگاه های گازی و یا انرژی خورشید مناسب برای احداث نیروگاه خورشیدی در کشور و همچنین خرید تضمینی برق تولیدی بخش خصوصی توسط دولت با قیمت های حمایتی ، بخش اعظم مشکل ها مرتفع گشته است و بازده سرمایه گذاری آن به ترتیب بین ۳ تا ۵ سال می باشد.

نیروگاه های کوچگ گازی  که بصورت تولید همزمان برق و حرارت طراحی واجرا می شوند با بازگشت ۳ و یا دربدترین حالت   4سال را می توان بهترین راه سرمایه گذاری در حوزه انرژی دانست.و هم چنین انرژی خورشیدی با برگشت سرمایه ای حدود ۵ سال، دیگر حوزه مفید و موثر و با نگه داری کم هزینه تر در این مقوله است.

قیمت تجهیزات و میزان سرمایه نیاز براساس نوع و کیفیت تجهیزات و منطقه احداث متفاوت می باشد اما  نکته اساسی این است که نیاز نیست تمام سرمایه از منابع محلی تامین گردد و با داشتن بخشی از سرمایه اولیه  و مشارکت با سرمایه گذاران داخلی و خارجی می توان طرحی کاملا اقتصادی،منطقی و عادلانه ومطمئن  برای منطقه رقم زد.

 

سید محسن مدنی بجستانی

مشاور سرمایه گذاری انرژی

 

http://telegram.me/bajestanejavan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *