بهشتی که همین حوالی است …

در شماره قبل بجستان جوان خبری داشتیم از زبان مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات بجستان مبنی بر کسب مقام اول شهرستان بجستان در بین شهرستان های استان خراسان رضوی برای پنجمین سال متوالی با مشارکت بیش از نیم میلیارد توسط ۱۵۰ خیّر بجستانی، که طبق این خبر حدود ۵۱۸ میلیون تومان تا قبل از پایان سال گذشته برای بازسازی عتبات عالیات توسط خیرین بجستانی جمع آوری شده که سرانه هرنفر از جمعیت شهرستان بجستان ۱۸۰۰۰ ریال بوده که پیش بینی شده بود تا پایان سال ۹۵ به ۲۰ هزار ریال رسیده باشد.

در همین روزها هم مدیرکل کمیته امداد استان خراسان رضوی طی مصاحبه ای از وضعیت محرومیت در استان خراسان گزارشی ارائه داد و بجستان را درکنار مناطقی مثل: کوه سرخ و زاوه و رشتخوار و حاشیه شهر مشهد از نظر محرومیت و عدم برخورداری از حداقل امکانات معیشتی، محرومترین نقطه استان خراسان رضوی برشمرد.

 

هم چنین در خبری ناخوشایند که در سال ۹۴ منتشر شد بجستان در استان خراسان رضوی یکی از نقاطی بود که به نسبت جمعیت، دارای بیشترین کودکان دچارفقرغذایی است که بسیارنکته قابل تامل وتوجهی

 است. ابتدا باید عرض نمود که در این نوشتار به هیچ وجه قصد زیر سوال بردن  ویا کم اهمیت شمردن همت وعزم والای مردم همیشه در صحنه شهرستان را نداشته و صرفا نکاتی را در این زمینه لازم می دانیم برای مردم خیّر بجستان یادآوری نماییم.

شهرستان بجستان با جمعیتی حدود ۳۲ هزار نفر که با سرانه کمک هر نفر به مبلغ ۲۰ هزار ریال جهت فقط کمک به ساخت عتبات عالیات در سال مبلغی بیش از شش میلیارد ریال می شود که در نوع خود مبلغ بسیار قابل توجهی است.  این در حالی است که از طرفی، منطقه ای هستیم که به لحاظ امکانات از کم برخوردارترین مناطق کشور محسوب شده و از طرفی با خشکسالی های پی در پی چندین ساله و وضعیت نامطلوب اقتصاد کشور و وضعیت نابسامان معیشتی مردم مخصوصن در نقاط روستایی که به دلیل کمبود آب؛ کشاورزی و دامپروری بدون توجیه، با سیل عظیم مهاجرت جوانان به حتی افراد مسن تر به شهرهای بزرگ برای یافتن شغل مواجهیم و از طرفی فقر غذایی کودکان این سرزمین که آینده سازان این مملکت و منطقه هستند و هزاران مشکل معیشتی مردم روبرو هستیم!! کمک به ساختعتبات عالیات بسیار خوب و پسندیده است ولی در کنار آن به نظر میرسد وضعیت موجود منطقه و اطرافیان خود را هم بایدمدنظر داشته باشیم. کمک های مالی و چه بسا معنوی که در امر آموزش و یا مسائل فرهنگی بچه های این مرز و بوم می تواند بسیار چاره ساز باشد و یا همین موضوعاتی که کنار گوش خودمان اتفاق می افتد و خیلی از ما از آنها بی اطلاعیم و یا بسادگی از کنار آنها می گذریم.

مسئله بسیار قابل تاملی که باید آسیب شناسی شده که چرا کمک به رفع این مسائل ومعضلات را شاید با اهمیت نمیدانیم؟! چه بسا می تواند ثواب اخروی و حسناتی بسیار نیکویی که در پیشگاه باری تعالی داشته باشد و مطمئنن که همین طور هم هست. شاید چشمانمان را به روی حقایقی تلخ که در گوشه و کنار این سرزمین خشک ودورافتاده روی میدهد بسته ایم.! 

وقتی با کمترین مبالغ وکوچکترین هزینه ها می توان در امور معنوی، فرهنگی، اجتماعی بزرگی سهیم شد و در ساختن جامعه ای بهتر و سعادتمند تر مشارکت داشت. کمک به اشتغال جوانان ، تشکیل خانواده ، مساعدت خانواده های کم بضاعت ، کمک هزینه های تحصیلی دانش آموزان بدون سرپرست یا کم بضاعت، هزینه عضویت کتابخانه، کمک هزینه کلاس های کمک آموزشی دانش آموزان، کمک به خرید کتب کمک آموزشی، پدر معنوی دانش آموزان بدون یتیم  و یا کمک هزینه مواد غذایی دانش آموزان روستایی و هزاران ضرورت اجتماعی و کار نیکویی که شاید یارای شمردن حسنات آن در پیشگاه خداوند باری تعالی نباشد وجود دارد.  ولی شاید به دلیل دیده نشدن در سطح جامعه کمتر تمایلی به انجام آنها داریم.

یا مثلا در ایام محرم و ماه رمضان نذورات زیادی برای دادن غذا به مردم داریم ولی تا بحال یک نذر فرهنگی اجتماعی که غذای روح انسان ها را تامین کند نه جسم! داشته ایم؟!

کمک به همسایه ضعیف وکم بضاعتمان را مصداق بارز ثواب و حسنه نمی بینیم ولی در دادن قول و وعده و وعید برای بعضی از مسائل که دیده میشود از هم سبقت می گیریم!! خداوند بر قلب و ذهن تمام انسان ها داناست و هر انديشه اي كه ازخاطر ما گذر كند او معنا و علت آن را بهتر مي داند؛ از سويي كار نيك تنها براي رضاي خداوند انجام مي شود پس منطقي به نظر مي رسد اگر نيت خير را تنها به قصد رضاي خداوند در نظر گيريم و اطمينان داشته باشيم كه رضايت او آنجاست كه از بابت يك عمل خير ، گرهي از زندگي انساني ديگر گشوده شود و اسباب سلامت و شادي و رفاه بيماران و گرفتاران و مستمندان شود .

امید است مردم همیشه در صحنه و خیّر بجستان که در همه عرصه ها حضور و مشارکت چشمگیری دارند هم بیش از گذشته در رفع این معضلات و مشکلات اجتماعی بکوشند.

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *