استخری که همچنان در عمق بی توجهی مسئولین غرق است!!

استخر شنای بجستان در سال ۱۳۸۷ عملیات اجرایی آن شروع شده و در سال ۱۳۸۹ مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان، سال های ۹۰ تا ۹۲ مبالغ بسیار کمی برای این پروژه اختصاص یافته بود بطوری که توقف آن رابه دنبال داشت.  در سال ۱۳۹۳ اعتبارات ماده ۱۸۰ برنامه پنجم توسعه مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان اختصاص یافت و مبلغ ۱۰۰ ميليون تومان هم از اعتبارات تملك براي آن تخصیص یافت که موجب تحرک و اجرای مجدد عملیات ساخت این پروژه شد. در سال ۱۳۹۴ هم مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان از اعتبارات شهرستان در نظر گرفته شده ولی انتظار می رفت با در نظر گرفتن مبالغ دیگری از اعتبارات ماده ۱۸۰ به این پروژه شاهد افتتاح هر چه زودتر این استخر باشیم ولي متاسفانه با ممنوعیت تخصیص اعتبارات ماده ۱۸۰ به پروژه های فرهنگی و ورزشی از سوی سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور روبرو شد. همچنین سال ۹۵ هم به رقم سخنرانی ها و مسابقه مسئولین در دادن قولهای متعدد در تامین مالی این پروژه و پیگیر بودن ولی متاسفانه تابه امروز که یک فصل از سال ۹۶ هم در حال تمام شدن است با وجود اختصاص یافتن اعتباراتی ولی به دلیل تخصیص و جذب بسیار پایین و روند ضعیف و کند تزریق مالی به این پروژ، حتی آینده افتتاح این پروژه را در سال جاری چندان امیدوارانه و خوش بینانه نمی توان یافت.

 

پروژه ای که در دولت دهم و یازدهم به عنوان پیشانی کار دولت در منطقه بجستان و مهمترین و اولویت دار ترین پروژه برای منطقه بجستان که خواسته به حق این مردم خطه کویری است بوده که متاسفانه با بی مهری مسئولین استانی و کشوری مواجه است.

 

پروژه ای که تصویب و شروع عملیات آن در دولت نهم بوده و تا به امروز که درآستانه ورود به دولت دوازدهم هستیم این استخر ۴ دوره ریاست جمهوری و تغییر دو دولت ، ۴ استاندار ، ۳ نماینده مجلس ، ۴ فرماندار را تجربه کرده و شاهد بازدید چندین باره مسئولین کشوری اعم از وزرا ، استانداران ، معاونین وزرا ، مدیران کل ، نمایندگان مجلس و…. از این وضعیت بارها بوده ایم ولی هنوز که هنوز است وضعیت امروز آن در حالتی از ابهام به سر می برد.  حتی با وجود اعلام مسئولین شهرستان مبنی بر افزایش چشمگیر اعتبارات شهرستان بجستان در سال جاری، با این وضعیت روند پیشرفت پروژه آینده چندان درخشان و امیدوار کننده ای نمی توان متصور شد.

 

رشیدیان استاندار خراسان رضوی در خردادماه سال ۹۴ در اولین بازدیدی که از بجستان و این پروژه داشت دستور تخصیص و تامین بودجه لازم برای اتمام این استخر را داد که نهایتا برای تابستان سال بعد (۱۳۹۵) مورد استفاده مردم و جوانان شهرستان بجستان قرار گیرد. بعد از آن ، استاندار خراسان چندین بازدید و سفر دیگر به بجستان داشته که متاسفانه علی رقم قول ایشان در سفر اوایل سال ۹۵ به همراه معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی؛ قرار بود که در سفر بعدی این مسئولین به بجستان این استخر آبگیری شده باشد و مورد استفاده جوانان این منطقه قرار گرفته شده باشد و تا به امروز که با سفرهای متعدد مسئولین استانی به بجستان و گزارشات متعدد مسئولین امر و حتی دفتر نماینده که ادعای جذب هزاران میلیون و میلیارد اعتبار برای منطقه دارند هنوز که هنوز است با روند کند تامین بودجه برای این پروژه مواجهیم و با این وضعیت حتی افتتاح آن در سال جاری هم بعید به نظر می رسد. با مشاهده این وضعیت بودن دست هایی در پشت پرده و یا اراده هایی مبنی بر عدم افتتاح این پروژه در آینده نزدیک به ذهن ها متبادر می شود که چرا پروژه ای که نزدیک به یک دهه از تصویب و شروع آن می گذرد هنوز که هنوز است افتتاح و راه اندازی آن در حالتی از ابهام است؟!!

 

در گفتگو با بعضی از شهروندان بجستانی دلایل و علل متعددی را می توان برای این وضعیت استخر از زبان مردم برشمرد. عده ای معتقدند تعداد زیادی از استفاده کنندگان استخرهای شهرهای همجوار را جوانان و دانش آموزان بجستانی تشکیل می دهند که در صورت افتتاح این استخر دیگر مردم شهر و روستاهای بجستان به این شهرها نخواهند رفت و شاید این موافق نبودن و سنگ اندازی هایی که در این میان میشود مانع از راه اندازی این پروژه در بجستان است. عده ای دیگر از مردم فقط و فقط بی تفاوتی و عدم پیگیر بودن مسئولین شهرستان را عامل این وضعیت استخر و عدم افتتاح آن می دانند. عده ای هم نبودن اراده قوی مسئولین برای تخصیص بودجه برای این استخر می دانند و معتقدند در طی این چند سال (۱۳۸۷) که تا به امروز از شروع بکار این پروژه می گذرد ساختمان ها و پروژه های متعددی ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است ولی چرا پروژه استخر شنای بجستان با این وضعیت روبروست!!

وضعیت ساخت استخر شنای دانش آموزی بجستان(آموزش و پرورش) هم با گذشت بیش از ۵ سال از شروع به کار آن با وجود بازدید چندین باره مدیران کل آموزش و پرورش استان خراسان و مدیران کل نوسازی و تجهیز مدارس استان چندان امیدوار کننده نیست. شروع به کار همزمان دو پروژه استخر در شهرستانی با وضعیت بجستان در دو دستگاه اجرایی متفاوت (استخر آموزش و پرورش به کارفرمایی اداره کل نوسازی مدارس و اسخر شنای ورزش و جوانان باکارفرمایی اداره کل راه و شهرسازی) چه لزومی می تواند داشته باشد!!؟  در صورتی که اگر اعتبارات تخصیص یافته و جذب شده همزمان برای این دو استخر  در صورت عدم وجود موانع و بروکراسی اداری (با عنایت به اینکه این دو پروژه از دو دستگاه اجرایی متفاوت و از دو محل اعتباری جدا تخصیص اعتبار می یابند) وجود نداشت باید چند سال قبل شاهد افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفتن یک استخر برای استفاده مردم قدرشناس شهرستان می بوده ایم که متاسفانه علی رقم قول های متعدد مسئولین این مهم تا کنون محقق نشده است.

بهر حال امیدواریم هرچه زودتر فکری برای این پروژه برداشته شود که مهمترین درخواست و اولویت مردم بجستان است.

 

 

کلنگ استخر که توسط وزیر زده نشد!!

کلنگ استخر که توسط وزیر زده نشد!!

 

 

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *