اِکوپارک ایده ای برای رونق گردشگری با رویکرد آینده گردی در شهرستان بجستان

بنام خداوند این جهان وطن که زمین را بر زیر پای انسان گستراند و اورا شهروند این جهان وطن نمود.

قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ يُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
بگو: در زمين بگرديد و بنگريد خداوند چگونه آفرينش را آغاز كرده است‏؟ سپس خداوند [به همين‏گونه‏] جهان آخرت را ايجاد مى‏كند؛ يقيناً خدا بر هر چيز توانا است‏!  
سوره ی مبارک عنکبوت، آیه ی شریف ۲۰

در قرآن توصیه به گردش درزمین برای عبرت از سرنوشت گذشتگان و تفکر در خلقت خداوند بارها توصیه شده است و همچنین داستان های از سفرهای پیامبران برای کشف سرزمین و فرصت های بهتر ،  که دو مقوله گذشته و بررسی آثار آن رادارد.

از طرفی دستوراتی داریم چون حدیث نبوی که : اطلبوا العلم و لو بالصین : علم بیاموزید حتی در چین (آخر دنیای آنروزها)

نکته اساسی اینجاست که طلب علم بری آینده بسیار نزدیک است که بزودی فرخواهد رسید و ما را فرا خواهد گرفت و باید برای آن اماده باشیم و یا با آن علم آینده یا بهتر بگویم فردای خود و نسل بعد از خود را بسازیم.

گردشگری درزمین با دید بررسی گذشته چون ابینه تاریخی،عجایب خلقت در طبیعت و کشف نقاط جدید و همچنین بررسی آداب و رسوم گذشتگان از دیرباز متداول بوده است و عمده گردشگری را شامل می شده است اما امروزه گردشگری های چون سلامت به این لیست اضافه شده است که سبد تنوع گردشگری را متنوع کرده است.

 

اما از بحث خود دورنشویم ما بدنبال گردشگری در بجستان هستیم شهری که با وجود ابینه تاریخی و قدمت بالا و مناطق خاص طبیعی چون کویر با مشکل عدم رونق گردشگری مواجه است.

در چرایی این موضوع باید ببینیم مراکزی که رونق گردشگری دارند دارای چه ویزگی های هستند.

بجز تسهیلات و امکانات استقرار گردشگر ما به جاذبه متنوع نیاز داریم که بتوانیم چند روز برنامه یک گردشگر را پر کنیم و او از هزینه ای که پرداخت کرده است راضی باشد.

 

اگر بتوان یک یا دو روز برنامه گردشگر را در کویر بجستان قرارداد سوال این است که آیا او نباید در داخل شهر که تاریخچه بلندی دارد به گردش بپردازد؟! آیا مسجد جامع بجستان که هرچند دارای قدمت بالای است آیا در مقابل مساجد دیگر که جاذبه گردشگری دارند، گردشگر را راضی خواهند کرد( دراین جا گردشگر خاص و محقق مد نظر نیست)

آیا آب انبار ها کافی هستند برای رضایت او ودلیل سفر او واو مثلا دریزد آنها را نخواهدیافت.

امروزه شهروندان پایتخت ما، با مبلغ ۸۰۰ هزارتومان ۴ روز به استانبول می روند و از آنجا خرید خود را انجام می دهند و از فضای بسیار جذاب بهره میبرند پس کسب پول برای گردشگری اینقدرها هم ساده نیست.

اما ما نمی خواهیم با شهر های بزرگِ گردشگری رقابت کنیم و می خواهیم در حد و اندازه های شهر از مواهب گردشگری بهرمند شویم. اما باز باید بنگریم که سایت کویر و مسجد جامع و روستاهای چون مزار چقدر جذابیت دارد.

یکی از راهکارها خلق جاذبه توریستی با اهداف غیر از اهداف معمولی است. که شهرهای که کمترین جاذبه توریستی داشته اند امروزه به بزرگترین اهداف گردشگری تبدیل شده اند.

ما هم می توانیم در حد و اندازه های شهرستان خود از این روش بهره برده و تنوع گردشگری را در شهر ایجاد نماییم.

و ساخت این آثار با رویکرد گردشگری همراه با ویزگی های باشد که نیاز های شهرستان را هم پاسخ گو باشد.

ازاین رو ایده احداث اکو پارک ،برای استقرار مراکز توسعه دهندگی زیرساخت های شهر ، که توسعه نرم زیرساخت ها از از آن نقطه شروع گردد و یک نمونه عینی و عملی از شهر های آینده و شهر آینده بجستان باشد ایده ای کاربردی درآمد زا و با قابلیت جذب گردشگر است.

اما اکوپارک چیست؟ و چه برنامه های در آن می توان انجام داد ورابطه آن با برنامه توسعه ششم کشور را در نوشتاری دیگر بصورت مختصر بیان خواهم کرد.

 

 

 

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *