آخرین خبرها

شورای پاک

انتخابات شورا در بجستان برگزار شد و نماینده‌های منتخب مردم به زودی کارشان را شروع خواهند کرد. در حاشیه‌ی انتخاب اعضای جدید چند نکته قابل توجه است:

 

  1. از بین اعضای شورای شهر دو نفر در این دوره داوطلب شدند و سه نفر دیگر علاقه‌ای به ادامه کار نداشتند. در چندین دوره انتخاب‌های شورا در بجستان خیلی از دلسوزان فقط برای یک دوره کاندیدا شدند و بعدها به دلایلی از ادامه فعالیت در شورا منصرف شدند. دلایل این انصراف‌ها هر چه باشد خارج از بحث ماست و ممکن است کاملاً شخصی باشد؛ ولی از دیدگاه کلی اگر بنگریم به این نتیجه می‌رسیم که فعالیت در شورای بجستان چندان آش دهان سوزی نیست. بیشتر کسانی که به امید کمک برای ساخت بجستانی آباد داوطلب می‌شوند به دلیل محدودیت‌ها و موانع بعد از یک دوره به این نتیجه می‌رسند که ادامه راهشان چندان فایده‌ای ندارد. امکانات شهر اندک است و حدود اختیارات شورا کمتر و توقعات بیشتر و روحیه کار جمعی کم. بنابراین خیلی‌ها عطای شورا را به لقای آن می‌بخشند.
  2. در بعضی از شهرها اعضای شوراها با برقراری روابط و کمک گرفتن از رانت‌ها توانسته‌اند برای خود به آلاف و الوفی برسند و از این جهت الحمدلله شوراهای بجستان تا کنون متهم به چیزی نشده اند و اگر هم مسئله‌ای بوده در حد بسیار اندک و بیشتر شخصی بوده‌است. شورای بجستان تا کنون از این جهات نمره قبولی دارد.
  3. بعضی از کاندیداها در دوره‌هایی افراد صادق و زحمت‌کشی بوده‌اند ولی به دلیل رقابت فشرده و تبلیغات گسترده نتوانسته‌اند رای بیاورند. این دوستان نباید دلسرد شوند و باید به خدمت به شهر در هر لباسی شده ادامه دهند. رأی چند هزار نفری‌ای که این دوستان می‌آورند، نشان می‌دهد که از نظر چند هزار نفر از اهالی ایشان قابلیت و توانایی فعالیت اجتماعی دارند. پس نباید دلسرد شد و باید به فکر راههایی برای خدمت به شهر افتاد. به شخصه شاهد دغدغه‌های بعضی از دوستان در جهت سازندگی شهر بوده‌ایم و اگر در این دوره این افراد رأی نیاوردند، باعث نمی‌شود که دغدغه بجستان را رها کنند.
  4. بزرگ‌ترین نقطه ضعف شورای بجستان تا کنون دو دستگی بین اعضا در بعضی از دوره‌ها بوده‌است. در دوره‌هایی به دلیل کوته بینی بعضی از افراد عملاً جو شورا به دو یا سه دسته تقسیم شده و هر گروه و دسته‌ای به راه خود رفته‌اند. بازتاب این دو دستگی‌ و اختلاف نظر بر انتخاب شهردار و عملکرد شهردار و خیلی از تصمیم‌گیری‌های دیگر تاثیر داشته است. اگر در شهر شورا نداشته باشیم بهتر از این است که اعضای شورا اختلاف داشته‌ باشند و با برنامه‌های کلی شورا از سر لج و لج‌بازی مخالفت کنند. تنش شورا در شهر کوچکی چون بجستان به زودی بر ملا می‌شود و مردم دلسرد می‌شوند. شورایی که تنش داشته باشد ممکن است باعث شود در دوره بعد مردم یا در انتخابات شرکت نکنند یا اگر شرکت کردند با رأی‌های معنادار انتخابات را به طنز بگیرند. مثل اتفاقی که امسال در خرم آباد و رشت افتاد.
  5. دومین نقطه ضعف شورای بجستان تا کنون این بوده‌ که از همه‌ی قابلیت‌ها و پتانسیل‌های قانونی پیش‌بینی شده بهره نگرفته‌است. در دوره‌هایی عملکرد شورا تنها به انتخاب شهردار و بعد دخالت در کار شهردار منحصر شده است. شورا می‌تواند سخنگوی مطالبات مردم باشد و باید به عنوان یک اهرم فشار بر مسئولان ناتوان یا کم‌توان مطالبات مردم را به پیش برد. شورا باید بر خود فرض بداند که آباد کردن شهر وظیفه اصلی‌اش است. شورا باید برای اتحاد همه‌ی بجستانی‌ها گام بردارد. شورا باید پیوند بین بجستانی‌های مهاجر و بجستانی‌های مقیم را در رأس برنامه‌های خود قرار دهد. اعضای شورا باید دائم در سفر باشند و دائم با همه‌ی مسئولان شهر جلسه داشته باشند و به طور جدی مطالبات را پیگیری کنند. شورا باید نخبگان اقتصادی و علمی شهر را شناسایی کند و از آنها مشاوره فکری بگیرد. در جلسات شورا باید باز باشد و هر کسی که حرفی برای گفتن دارد به جلسه دعوت شود تا حرفش را بزند.
  6. کلام آخر این که کار در بجستان سخت است. همه، خانواده و اصل و نسب و جد و آباء هم را می‌شناسند و اگر خدای نکرده پایی بلغزد، جمع کردن آن ممکن است آسان نباشد. چیزی نشده ممکن است متهم به خیلی مسائل شوند. در نتیجه خیلی از افرادی که توانی هم دارند داوطلب نمی‌شوند. اعضای شورا باید در آموزش خود و جامعه پیش قدم شوند. توانایی گفتگو و توانایی شنیدن سخن مخالف و توانایی تحمل رقیب و توانایی نقد و توانایی دفاع از اندیشه مهارت‌هایی است که ایرانی‌ها به طور کل و بجستانی‌ها به طور اخص آموزش ندیده‌اند. آموزش را باید از خودمان شروع کنیم و اگر خواندن کتاب‌های مفید در این زمینه راهگشا نیست، باید با صرف هزینه‌ هر چقدر باشد و تشکیل کارگاه این توانایی‌ها را در خود تقویت کنیم. تنها در این صورت شورا فعال و خلاق و مفید خواهد بود.

 

به امید داشتن شورایی که غبطه شورای شهرهای دیگر را برانگیزد.

دکتر حمید عبدالهیان عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *